بازنشستگي در واقع مرحله اي از زندگي کارکنان است که ديگر ضرورتي ندارد تا کار و فعاليت کنند، لذا مي توانند در خانه بمانند و به کارهايي مثل ورزش يا فعاليتهاي مورد علاقه خود که در چارچوب درآمد و منابعي که در اختيار دارند انجام دهند.

روند شکل گیری نخستین بانک ایرانی*

در عصری که ایران فاقد بانک داخلی بود و بانکهای بیگانه هر لحظه فشار بیشتری بر وضع مالی و اقتصادی کشور اعمال می کردند، قدمی در راه تحکیم اساس اقتصاد کشور برداشته و شالوده محکم اولین بانک ایرانی به نام پهلوی قشون ریخته شد. در آغاز سال 1304 شمسی که هنوز اهمیت موسسات اقتصادی و عوامل بازرگانی در شئون اداری و زندگی اجتماعی ایران محسوس نشده بود ایجاد اولین موسسه بانکی کشور طرح ریزی شد و مامورین اجرای اینفرمان با تشکیل شورایی از افراد بصیر و مطلع موفق شدند در چند مغازه واقع در خیابان سپه نخستین بانک ایرانی را در اردیبهشت سال 1304 افتتاح نمایند. سرمایه اولیه بانک 3،883،950 ریال از محل موجودی صندوق بازنشستگی درجه داران قشون بود و بدین جهت فعالیت یکسال نخست این بانک به افسران ارتش اختصاص داشت که با پرداخت وامهای تقسیطی به رفع نیازمندی های آنان کمک موثر می نمود و چون پیوسته به وسعت دامنه عملیات خود می افزود دوایر بانک به جای وسیع تری که در اول باب همایون از ابنیه قورخانه آماده شدده بودانتقال یافت و در 24 اسفند 1304 اولین شعبه این بانک در شهر رشت افتتاح شد و علاوه بر معاملات درجه داران قشون به خرید و فروش بروات و گشایش اعتبار برای بازرگانان و فعالیتهای بیشتری در امور  بانکی و معاملات بازرگانی آغاز گردید. در عین حال برای رفاه طبقه بی بضاعت و تنزل بهره های سنگین شعبه معاملات رهنی بانک در همان محل سابق تشکیل گردید. همچنین در سال 1306 شعب دیگر بانک در مشهد و همدان افتتاح گردید تا تسهیلات بیشتری در انجام معاملات بازرگانی فراهم آورد. در ادامه در سالهای 1307 و 1308 شعب تبریز و قزوین افتتاح شد و بدین ترتیب توجه تجار و سرمایه داران داخلی و خارجی را به خود جلب نمود و در شمار یکی از مهمترین موسسات اقتصادی کشور شناخته شد. در اواخر سال 1312 این موسسه به نام بانک سپه و در اواخر سال 1321 به بانک تعاونی سپه موسوم گردید و علاوه بر عملیات بانکی پرداخت حقوق افسران بازنشسته و موظفین ارتش و ژاندارمری نیز از اول 1324 در تمام کشور بر عهده بانک سپه محول شد.

مديران عامل بانـك سـپه تا قبل از پيروزی انقلاب اسلامی

در شهریور سال 1325 که تیمسار سپهبد آق اولی به مدیریت کل انتخاب شد، اساسنامه و آیین نامه جدیدی برای بانک تدوین شد و به تصویب رسید و در  و در اسفند 1331 نام بانک تعاونی سپه به بانک سپه تبدیل گردید. همچنین شعب دیگر بانک به تدریج در شهرهای اهواز، بابل، کرمان، یزد، سنندج، گرگان، ارومیه، خرمشهر، خرم آباد، قم و سبزه میدان تهران تاسیس شد. با توسعه سازمان وکثرت مراجعات و فعالیتهای ادارات مرکزی در تسریع جریان معاملات، عمارت قدیم بانک مناسب و کافی نبود و ساختمان بنای جدیدی که درخور دستگاه فعلی بانک باشد ضروری به نظر می رسید و بنا به تصویب شورای عالی بانک اواخر  سال 1329 ساختمان بنای جدید آغاز شدو طی دو سال به اتمام رسید.

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای انقلاب بلافاصله به منظور حفظ سرمایه های ملی و بکار انداختن اقتصاد کشور و صیانت و تضمین سپرده ها و پس اندازهای مردم در بانکها ضمن قبول مالکیت مشروع و مشروط در خرداد سال 1358 کلیه بانکها را ملی اعلام نمود. در پی ملی شدن بانکها تغییرات و تحولاتی در سیستم بانکی به وقوع پیوست که منتج به تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا و نهایتا حذف ربا از سیستم بانکی گردید.

 مديران عامل بانـك سـپه پس از پيروزی انقلاب اسلامی

*مطالب این صفحه با استفاده از کتاب "تاریخ هشتاد ساله بانک سپه" چاپ اداره تحقیقات و برنامه ریزی بانک سپه تهیه گردیده است.

بالا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

صفحه اصلی | تاریخچه بانک سپه |درباره کانون | اعضاء هیات مدیره| تقدیر نامه ها | ماهنامه | کتابخانه | ارتباط با ما

کلیه حقوق این سایت محفوظ و  متعلق به کانون بازنشستگان بانک سپه می باشد.

Copyright 2010-11 sepahkanoon.com. All rights reserved. 

Designed by: ERFANNET